FONKSİYONLARI

 • FLORA-X, içerdiği biyolojik madde sayesinde besin ele-mentlerinin tamamını (biyolojik şelatör) generatif ve vegetatif faaliyetlerin olduğu zamanlarda, yapraklar,gövde,dal ve kök sistemlerı tarafından alınımını sağlayarak bitkinin tüm organlarına dağıtımını sağlayan bir üründür.
 • FLORA-X,tüm bitkilerde herbisit fitotoksitesini azaltan önemli bir ajandır.Eski ve zarar görmüş hücreleri yeniler.Hücre yapısının stabil bir hale gelmesini sağlar,hücre yenilemesi yaparak zarar görmüş aksamları hızla iyileştirir. Hücrelerdeki zararlı ve toksik maddeleri temizleyerek bütün bitkilerde herbisit fitotoksitesini ortadan kaldırır.
 • FLORA-X,bitkilerin bünyesindeki enzimleri yoğun bir şekilde çalıştırır.Bu sayede bitki gelişimi sağlıklı bır şekilde hızlanır. Bitkilerin metabolik faaliyetlerini düzenli bir şekilde hızlandırır.Tohumların çimlenme gücünü artırır.Hastalık ve zararlılara karşı mukavemeti atırırır.
 • FLORA-X, bitkilerin kök sistemlerini geliştirmesi sonucunda toprak patojenlerine ve zaralılarına karsı bitkiyi daha mukavim bir hale getirir.
 • FLORA-X, kullanılan bitkilerde her sıcaklık ve ışık şiddetinde fotosentez yapmasını sağladığı için, yoğun bir klorofil sentezi oluşumu sağlar. Bu sayede bitkinin ihtiyacı olan organik maddeleri karşılayarak protein ve karbonhidrat miktarını artırdığı için meyvelerdeki renk, irilik, tat ve kaliteyi azami derecede artırır.
 • FLORA-X, Cryopprotectan etkisiyle bitkileri kurak, sıcak ve don gibi olumsuz etkilere karsı sağlamlaştırır.Tam anlamıyla biostimulant etkiye sahiptir.(-5 dereceye kadar ani ve kısa süreli düşüşlerde bitkinin zarar görmesini engeller)Bitkilerin şoktan çabuk çıkmasını sağlayarak, oluşan lezyonları, doku generasyonu yaparak iyileştirir.
 • FLORA-X,çiçeklenmeyi artırarak daha fazla meyve tutumu sağlanmış olur.Daha kaliteli iri ve üniform meyveler oluşur.
 • FLORA-X, tüm pestisit ve bitki besin elementleriyle karıştırılabilir.(Yağlarla ve CaO hariç) suyun yüzey gerilimini kırdığı için tam kaplama sağladığından ekstra yayıcı yapıştırıcı kullanılmasına gerek yoktur.Ayrıca uygulanan pestisitlerin alımını kolaylaştırarak etkinliğini artırır.
 • FLORA-X,tamamen çevre dostudur. Pestisit fitotoksitesini önemli ölçüde yok eder. Bu özelliği sayesinde tüm bitkilerde ilaç kalıntısı veya diğer toksik maddelerin kalıntısı azalır.Bitkilerdeki pestisit rezidüsünü engeller.(Bu durum elektron mikroskobunda gözlemlenmektedir.)

FLORA-X KULLANIMI

 • Meyvede çiçek tutumunu arttırmak ve çiçeklenme dönemindeki olumsuz iklim şartlarına karşı bitkiyi korumak amacıyla 100 litre suya 50CC dozunda Flora-x uygulanır.Bu sayede bitki özsuyunun donma sıcaklığını düşürdüğü için -5 dereceye kadar ani değişiklikte bitkinin zarar görmesini engeller,
 • Çiçeklenmenin %85 ‘nin tamamlandığında mikrroelementli preparatlarla birlikte 100 litre suya 50 CC dozunda Flora-x uygulanır.Bunun sonucunda meyve dökümü engellenir.(boncuk dökümü) ve ilkbahar sürgünlerinin daha sağlıklı gelişmesi sağlanmış olur.
 • Meyveler ceviz iriliğine geldiğinde potasyumlu gübrelerle beraber 100 lt suya 50 CC dozunda Flora-x uygulanır.Bu sayede meyvelerin homojen, daha parlak, hastalık ve zararlılara karşı daha mukavemetli olmasını sağlar.
 • Ayrıca ; turunçgil yaprak galeri güvesinin (citrus leafminer) epidemisi söz konusu ise sürgün gelişim dönemlerinde ayrıca 100 lt suya, 100 CC dozunda 2 kez Flora-x uygulandığında zararın %90 ‘a yakın bir oranda azaldığı gözlenmiştir.
 • Hobby amaçlı çiçeklerinize meyve ağaçlarınıza kullanmak için 1 litre sprey şişsene 1 cc koyup 20 günde bir tüm yapraklara ve gövdesine püskürterek vermeniz yeterli olacaktır. 

SONUÇLARI

 • Citrus leafminer’e karşı, sürgün gelişimini teşvik etmesi, klorofil sentezini arttırması nedeniyle bitkideki protein ve karbonhidrat oluşumunu hızlandırır.Ultraviyole absorbantı özelliği sayesinde kutikula ve epiddermis tabakasını kalınlaştırarak zararlı etmenin doku içinde beslenme ve gelişmesini zorlaştırması nedeniyle Flora-x başarı göstermektedir.(Son literatüerlerde,californiya ve Çukurova Üniversiteleri ‘nde bu zararlıya karşı mücadelede ve beslenme gelişiminin hızlandırılması önerilmektedir.)
 • Yapılan deneme çalışmalarında turinçgil meyvelerinin hasattan sonra depo ömrünün daha uzun, depolama ve taşıma sırasındaki çürükçül hastalık etmenlerine karşı daha dirençli olduğu gözlenmiştir.
 •  Yukarıda anlatılan durumlarda önerilen dozlarda Flora-x kullanıldığında sezon boyunca ağaçlarda kloroz görülmez.

Flora-x Yaprak Gübresi Bitkilerde Kulanımı ve Sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.